Mednarodna izmenjava 3.H

V tretjem tednu marca 2017  in v prvem tednu aprila 2017 je imel 3.H razred mednarodno izmenjavo z dijaki Gimnazije Sveti Sava iz Beograda v Srbiji. Marca smo bili mi njihovi gostitelji. Obiskali smo lectarski, čebelarski, planinski in ekomuzej. Ogledali smo si tudi jamo Pekel ter Rimsko nekropolo. V Srbiji smo obiskali veliko zanimivih kulturnih spomenikov kot npr. Kalemgedan, Gardoš, stolp na Avali, Ada Ciganlija ipd. Obenem pa smo spoznavali mesto in njegove lepote. Izmenjava je bila res ena najbolj nepozabnih izkušenj, kar smo jih doživeli. Med njo smo se veliko novega naučili o jeziku, kulturi, običajih…, kar pa je najbolj pomembno od vsega, smo se tudi zelo zabavali. Spoznali smo tudi prijatelje, ki nam bodo najbrž ostali za celo življenje. Na začetku smo bili malce zadržani in nervozni glede ideje z izmenjavo, vendar smo bili veseli, da smo se odločili zanjo, in če bi lahko, bi ponovili čisto vsak trenutek te prekrasne izkušnje.

Zapisal: Žiga Brüfach

Nekaj vtisov iz izmenjave:
Izmenjava je bila zanimiva izkušnja. Zdi se mi, da smo se z razredom zelo povezali, sploh v tednu, ko smo bili v Beogradu. Ostalo mi bo veliko lepih spominov s svojimi sošolci. (
Klara Mazi)

Izmenjava je bila stvar, ki sem se je v tretjem letniku najbolj veselila. Všeč mi je bilo, da so Srbi najprej prišli v Slovenijo, kjer smo imeli vse natančno organizirano in smo drug drugega spoznavali. Še bolj všeč pa mi je bilo v Beogradu, saj smo bili skoraj brez skrbi. Spoznala sem ogromno novih ljudi, s katerimi sem v dveh tednih doživela nekaj nepozabljivih spominov. To je bila ena najlepših izkušenj v mojem življenju, ki je ne bom pozabila. (Zala Stopar Špringer)

Iz Beograda sem se vrnila polna lepih spominov. Spoznala sem drugo kulturo in tamkajšnji način življenja. Ljudje v Srbiji so izredno gostoljubni in prijazni, kar mi bo vedno ostalo v spominu. Naučila sem se veliko o njihovem jeziku in kuhinji. Tudi kot gostiteljica sem uživala in zdi se mi, da so tudi Srbi uživali v Sloveniji. Na splošno se mi zdi izmenjava nekaj izjemnega, verjetno lahko na ta način največ »odneseš« od tuje kulture, ko teden preživiš v neposrednem stiku z njo. Če bi imela priložnost, bi to ponovila. (Maja Tesko)

Izmenjava je bila nepozabna izkušnja. Veliko sem se naučil o jeziku in kulturi, spoznal sem prelepo mesto Beograd in sklenil doživljenjska prijateljstva. (Gal Krajnčič)

Izmenjava mi je bila zelo všeč predvsem zaradi druženja s sošolci. Všeč mi je bilo, da je bilo veliko prostega časa, zato smo se kot razred v tem tednu zelo povezali, saj smo večino časa preživeli skupaj. (Tadej Rozman)

Izmenjava se mi je zdela prijetna izkušnja. Zanimivo je videti drugo kulturo v okviru šole. Koncept mi je tudi všeč, saj je življenje pri drugem nekaj, česar ne počnem pogosto in jo je treba izkusiti. Jaz sem se imela lepo, tudi moja Srbkinja je bila zelo prijazna in sva se lepo razumeli. Všeč mi je, da je v izmenjavo na Poljanah vključen cel razred. (Brina Hočevar)

Na izmenjavi sem se imela lepo. Spoznala sem Beograd in veliko novih ljudi. Zdi se mi, da smo se v času izmenjave zelo povezali kot razred in da je tudi vzdušje v razredu zdaj boljše. (Stela Habjan)