Mala Veronika – nagrajenci šolskega izbora

|   Novice, Utrinki

23.3. 2018 smo proslavljali ustvarjalno besedo dveh podob: novinarske in poetične. Obe sta častno proslavili poljanskega duha, ki zmore spregovoriti suvereno in presežno.

Spomnimo se najprej publicistične, saj v intervjuju v Dnevnikovi rubriki Obrazi prihodnosti, filozof, kantavtor, esejist in še marsikaj, Boštjan Narat, nekdanji dijak Gimnazije Poljane. pove med drugim tole:

« Spomnim se, kdaj sem sam prvič približno vedel, kaj je to poezija. Bilo je takrat, ko sem prebral verze:

Noč trudna

molči,

nezamudna

beži

čez mestni trg luna sanjava. /…/

Zakaj ravno ob teh verzih? Po naključju, lahko bi bili tudi kakšni drugi, ampak ob teh verzih sem prvič zaslutil, da literatura zmore dvoje: najprej nekaj absolutno banalnega opisati na čudovit način. To, da je noč in da je tam luna, je astronomsko dejstvo, zelo vsakodnevno in brezvezno, ampak literatura zna to opisati na prekrasen način. In drugič, da literatura, predvsem poezija, zmore opisati stvari na tak način, da obstajajo.

To je nekaj, kar zmore le človek, in to je neverjetno, saj poleg njega to zmore samo še Bog. Spomnimo se na 1. stavek Janezovega Evangelija, ki pravi: »Na začetku je bila beseda.« V Svetem pismu Bog ustvari svet tako, da ga poimenuje. S tem, ko imajo stvari ime, ko imajo besedo, so.

In tako so na letošnjem natečaju Mala Veronika ustvarili svoje pesniške svetove mladi prisluškovalci besednega pomena in zvena. Sodelovali so naslednji dijaki in dijakinje: Ita Plotajs, Urša Ocvirk, Maša Kunstelj, Rebeka Tomc, Katja Jerman, Sara Koren Marolt, Angela Dimovska, Zala Sever, Manca Gosenca, Matija Snoj, Tajda Koblar, Aljoša Prokofjev Lampe, Sofija Božič, Lana Donoša, Klara Novak, Tjaša Breznik, Eva Ule in Matic Žust Sprah.

Po kriterijih izvirnosti oblike in vsebine – samosvojem zrenju na stvarnost in duha ter jezikovno kvalitetni ubeseditvi – so nagrajenci šolskega izbora:

Tjaša Breznik (4.F) za pesniški cikel Neimenovana,

Matic Žust Prah (1.A) za pesem Študija nacizma v geometriji,

Eva Ule (2.B) za pesem Nenaslovljena.

Čestitamo!
Prav tako tudi ostalim sodelujočim. Naj bo poetična beseda ustvarjalna strast in slast ne naprej!

Selektorice natečaja:
Marjana Lenasi Lipovšek